درمان

انواع درمان:

انواع متفاوت درمان را می توان به گروه های ذیل تقسیم بندی کرد:

رویکردهای رفتاردرمانی و ارتباطی

رویکرد تغذیه ای

دارو درمانی

درمان های مکمل و جایگزین

رویکردهای رفتار درمانی و ارتباطی:

تحلیل رفتاری کاربردی: (Applied Behavior Analysis (ABA     

شیوه تحلیل رفتار کاربردی (ABA)، از مهمترین و کارآمدترین روش های درمانی مهم و قابل توجه، برای افراد دارای اختلال طیف اُتیسم  می باشد. این روش مورد تایید متخصصین بهداشت و درمان در کشورهای پیشرو، نظیر امریکا، کانادا، انگلیس و ….. بوده و در بسیاری از کلینیک های درمانی و مدارس این کشورها، مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش درمانی، رفتارهای مثبت مورد تشویق قرار گرفته و تقویت گشته و در مقابل، رفتارهای منفی با عدم تشویق، تضعیف می گردند. پیشرفت کودک پیگیری و مورد ارزیابی قرار می گیرد.

انواع متفاوتی برای این شیوه درمانی وجود دارد.

 شیوه ی داده های گسسته: (Discrete Trial Training (DTT                             

یک روش آموزشی است که در آن مرحله به مرحله، رفتار مطلوب یا پاسخ مناسب تعلیم داده می شود. در این روش مهارت ها به اجزای کوچکتر و ساده تر شکسته و سپس جزء به جزء و به صورت فرد به فرد آموزش داده شده تا در نهایت مهارت کسب شود. پاسخ و رفتارهای مناسب تشویق و موارد نامطلوب، نادیده گرفته می شود.

مداخله رفتاری فشرده اولیه : (Early Intensive Behavioral Intervention (EIBI

این روش نوعیABA  است که برای کودکان کمتر از پنج سال و اغلب کمتر از سه سال مورد استفاده قرار می گیرد.

درمان مبتنی بر پاسخ های محوری: (Pivotal Response Training (PRT

این روش، انگیزه کودک به یادگیری را افزایش داده، رفتار خود را را نظارت می نماید و در ارتباط  گرفتن با دیگران پیش قدم می شود.

مداخله رفتاری کلامی: (Verbal Behavior Intervention (VBI

روشی ازABA  است که تمرکز آن در یاددهی مهارت های کلامی است.

انواع دیگر روش های درمانی که به عنوان روش های تکمیلی، در درمان این کودکان می تواند مورد استفاده قرار گیرد عبارتند از:

تکامل رشدی، تفاوت های فردی، رویکرد مبتنی بر روابط: Developmental, Individual Differences, Relationship-Based Approach (DIR; also called “Floortime”)

در این روش تمرکز در تکامل احساسی و ارتباطی کودك (احساسات، برقراری ارتباط با مراقبین)  بوده  و در نحوه برخورد کودک با محرکات بینایی، شنوایی و بویایی کمک می کند. درمان و آموزش کودکان طیف اُتیسم  و مبتلایان به اختلالات ارتباطی مرتبط با آن:

Treatment and Education of Autistic and related Communication-handicapped CHildren (TEACCH)

در این روش از شیوه های دیداری جهت آموزش مهارت استفاده می گردد. برای مثال از کارت های تصویری که مرحله بندی شده و به اجزاء ساده تر شکسته شده می توان برای آموزش نحوه لباس پوشیدن استفاده کرد .

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، به وب سایت ذیل مراجعه فرمایی:

Home

کاردرمانی :Occupational Therapy

کاردرمانی، مهارتهایی را به کودک آموزش می دهد که تا حد ممکن، مستقل گردد. مانند پوشیدن لباس، غذا خوردن، استحمام و برقراری ارتباط با دیگران.

درمان یکپارچگی حسی :Sensory Integration Therapy

این روش درمانی، به کودک در نحوه برخورد با محرکات حسی مانند محرکات بینای،شنوایی و یا بویایی کمک می کند. برای مثال این روش به کودکانی که به لمس شدن یا صدای بلند …. حساس هستند کمک می کند.

گفتاردرمانی :Speech Therapy

گفتاردرمانی مهارتهای ارتباطی فرد را ارتقا ء می دهد. برخی از کودکان قادر به یادگیری ارتباط کلامی بوده اما برای برخی، استفاده از کارت های تصویری و یا حرکات اشاره ای واقع بینانه تر است.

 سیستم ارتباط تبادل تصویر : (The Picture Exchange Communication System (PECS

این روش از آیکون های تصویری برای آموزش مهارت های ارتباطی استفاده می کند و به کودک آموزش داده می شود که از آیکون های تصویری، جهت درخواست ها و پاسخ به سوالاتش، استفاده نموده و به این صورت مکالمه نماید.
جهت اطلاعات بیشتر در مورد روش های درمانی، می توانید به وب سایت های ذیل مراجه نمایید.

Autism Speaks                http://www.autismspeaks.org/autism/treatment

Autism Society               http://www.autism-society.org/living-with-autism/tratment

رویکردهای تغذیه ای : Dietary Approaches

برخی روش های درمان تغذیه ای توسط متخصصین، معتبر ارائه گشته اند. اما بسیاری از این درمان ها، پشتیبانی علمی لازم برای توصیه گسترده را ندارند. یک روش درمانی تایید نشده، ممکن است برای کودکی مفید باشد در حالی که برای دیگری کارایی نداشته باشد. بسیاری از مداخلات زیست پزشکی، خواستار تغییر رژیم غذایی هستند. این تغییرات شامل حذف برخی مواد غذایی از رژیم غذایی کودک و استفاده از مکمل های ویتامین یا ریز مغذی  است. درمان های تغذیه ای بر این اساس است که آلرژی های غذایی یا کمبود ویتامین ها و یا ریزمغذی های مواد معدنی، باعث بروز علایم طیف اختلالت اُتیسم  می گردند. برخی از والدین گزارش می دهند که تغییرات رژیم غذایی، در نحوه عملکرد، رفتاری و احساسی فرزندشان موثر هستند.

اگر به فکر تغییر رژیم غذایی کودک خود هستید بهتر است ابتدا با پزشک و یا متخصص تغذیه صحبت کنید تا مطمئن شوید فرزند شما ویتامین ها و مواد ریزمغذی مواد معدنی مهم را دریافت می کند.

دارو درمانی: Medication

پزشکان ممکن است از دارو برای درمان برخی علایم مشترک اختلال طیف اُتیسم  استفاده نمایند ولیکن، هیچ داروی شناخته شده ای، جهت درمان این طیف اختلالات یا حتی علایم اصلی آن فعلا وجود ندارد. اما داروهایی وجود دارند که می توانند به برخی افراد با علایم مرتبط یاری دهند. به عنوان مثال، دارو درمانی ممکن است به مدیریت سطح بالای انرژی و یا بیش فعالی، عدم توانایی در تمرکز و توجه، رفتارهای تکراری، پرخاشگری،  افسردگی و تشنج در این افراد کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دارو درمانی، می تواتید به  نماد وب سایت ذیل مراجعه نمایید.

The National Institute of Child Health and Human Development

http://www.nichd.nih.gov/health/autism/treatment

درمان های مکمل و جایگزین: Complementary and Alternative Treatments

برخی والدین و متخصصین، در رابطه با این طیف اختلالات، از روش های درمانی خارج از چارچوب پیشنهادی متخصصین اطفال استفاده می نمایند. این روش های درمانی به عنوان درمان های مکمل و جایگزین شناخته می شوند. از جمله این نوع درمان ها، رژیم های غذایی خاص، روش های درمانی جهت زدودن فلزات سنگین مانند سرب از بدن و روش های بیولژیکی ( مانند سکرتین ) و یا سیستم های مبتنی بر بدن مانند ( فشار عمیق ) را می توان نام برد. این روش های درمانی، بسیار بحث برانگیز بوده و طبق تحقیقات کنونی، حدود یک سوم والدین کودکان مبتلا به این اختلالات، ممکن است درمان های مکمل و جایگزین را امتحان کرده اند و حتی ده درصد این خانواده ها، ممکن است از روش های بالقوه خطرناک استفاده کنند. قبل از شروع چنین درمانی هایی، آن را به دقت بررسی نموده و با پزشک فرزند خویش مشورت نمایید.

جهت اطلاعات بیشتر در مورد روش درمان های مکمل و جایگزینCMA  به آیکون وب سایت ذیل مراجعه نمایید

the National Center for Complementary and Integrative Health Autism webpage

http://nccih.nih.gov/health/autism

فهرست
موسسه گنجینه
ارسال پیام از واتس آپ