دانشمندان فرانسوی اظهار میدارند داروی جدید ممکن است زندگی افراد مبتلا به اتیسم را بهبود بخشد

June 2022  (خرداد 1401)

دانشمندان فرانسوی اظهار میدارند داروی جدید ممکن است زندگی افراد مبتلا به اتیسم را بهبود بخشد

محققین اخیرا، مطالعه ی درمان با یون بروماید (bromide ion) را بر روی موش های آزمايشگاهي بررسی و آزمایش نمودند و نشان داد که میتواند علایم اتیسم نظیر رفتارهای تکراری، اضطراب و تعاملات را در آنها بهبود بخشد با این حال، تحقیق و آزمایشات هنوز در مراحل اولیه میباشند.

گروهی از محققان در کشور فرانسه گزارش دادند که داروی جدیدی به کاهش علائم اوتیسم در موش های آزمایشگاهی کمک نموده و موفق بوده و می تواند امیدی جدید را برای کودکان مبتلا به این طیف اختلال و درمان اتیسم ایجاد کند.

در این مطالعه، محققان دریافتند که درمان با یون بروماید(bromide ion)  به بهبود تعاملات، محدود کردن رفتارهای تکراری و کاهش اضطراب در موش های آزمایشگاهی با اوتیسم کمک می کند.

این مطالعه در مجله علمی Neuropsychopharmacology در آوریل سال 2022 منتشر شد.

محققان سه نوع مدل موش آزمایشگاهی مبتلا به اختلال طیف اتیسم را از سراسر طیف، در یک دوره زمانی طولانی بررسی کردند و در موش‌هایی که مشکلات عصبی رشدی از نوع اتیسم داشتند، پیشرفت‌هایی را مشاهده کردند.

این مطالعه توسط همکاری محققان چندین مؤسسه، از جمله گروه تحقیقاتی بهداشت عمومی Inserm، مرکز تحقیقات ملی CNRS، مؤسسه تحقیقات مواد غذایی و محیط زیست INRAE و دانشگاه Tours در فرانسه انجام شده است.

دکتر Julie Le Merrer ، یکی از نویسندگان این مطالعه و مدیر تحقیقات در CNRS، اظهار داشت:”ما تأثیر یون‌های بروماید را  بر روی موش‌ها آزمایش کردیم.

بطور کلی در اتیسم، اختلال و تغییر در تعادل بین تحریک و مهار در مغز وجود دارد. ما این مولکول را که اثر مهاری دارد را  بر روی سه مدل آسیب شناسی اتیسم با مکانیسم های مختلف بر موش های آزمایشگاهی آزمایش کردیم. سپس دقیق‌ترین تحلیل رفتاری ممکن را  بر روی این موش‌ها انجام دادیم و شاهد کاهش رفتار کلیشه‌ای در موش های آزمایشگاهی بودیم، به این صورت که موش‌ها حلقه‌های کمتری دور خود ایجاد کردند. موش ها همچنین علائم کمتری از اضطراب را نشان دادند.”

گام بعدی در مطالعه

در حال حاضر، این تحقیق صرفا در مرحله پیش بالینی است. بدین معنا که فقط بر روی موش های آزمایشگاهی بررسی می شود و در آینده مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص گردد که آیا انسان نیز به این دارو پاسخ مشابهی می‌دهد یا خیر.

البته لازم به ذکر است که هنوز انجام آزمایشات انسانی آن مورد تایید قرار نگرفته است.

دکتر Julie Le Merrer اذعان میدارد: “ما با یک چالش بزرگ روبرو هستیم و تاکنون، تحقیقات اتیسم در زمینه دارویی چندان موفقیت آمیز نبوده است. علی رغم نتایج  اولیه بدست آمده در این مطالعه نیز، تضمینی برای موفقیت آن نیست. همچنان که مطالعات اخیر در مورد اثرات داروهایی از جمله balovaptan در بهبود ارتباطات اجتماعی و مهارتهای ارتباطی در بزرگسالان مبتلا، اکسی توسین (oxytocin) و بومتاناید (bumetanide) ناموفق بوده اند.

پروفسور Frédérique Bonnet-Brilhault ، رئیس بخش روانپزشکی بیمارستان دانشگاه Tours و رئیس مرکز اتیسم در فرانسه، در مصاحبه با مجله  20 Minutes فرانسه اظهار داشت :”در طی دو سال گذشته ناکامی های بسیاری در زمینه مطالعات دارویی در رابطه با درمان اتیسم وجود داشته است و همین امر، آزمایشگاه‌ها را از سرمایه‌گذاری در تحقیقات اتیسم، علی رغم نیاز واقعی به آن منصرف کرده است. هر چند رویکرد های درمانی در درمان اتیسم بیشتر به آموزش مهارت ها از جمله مهارتهای گفتاری و حرکتی مربوط می شود، اما به شدت در این مورد با کمبود دارو درمانی در پزشکی مواجه هستیم.”

محققان خاطر نشان می سازند که به دلیل خطر عوارض جانبی برومایدتراپی، میبایستی با دقت و احتیاط مورد آزمایش قرارگیرد.

دکتر Le Merrer توضیح داد:” اگرچه هیچ اثر اعتیادآوری متعاقب مصرف آن دیده نشد، اما با مقادیر خاص از این ماده، علایم  خواب آلودگی، گیجی و بثورات جلدی را مشاهده میکنیم. وی اضافه مینماید به محض ملاحظه اولین اثرات سوء و جانبی دارو در موشها، تجویز آن را متوقف مینمودیم و آنها بر طرف می شدند. اما مشکل این بود که فاصله بین مقدار موثر دارو و مقداری از آن که باعث اثرات سمی و عوارض جانبی میگردد، بسیار نزدیک میباشند.”

بنابراین استفاده از آن بایستی با احتیاط بوده و به نظر میرسد با توجه به موارد فوق الذکر، بهتر است در صورت مطالعه بر روی موارد انسانی به خصوص کودکان از نوع قطره خوراکی این دارو استفاده شود، تا بتوان مقدار تجویز دارو را با دقت تنظیم نمود.

مکملی برای درمان های موجود

دکتر Jérôme Becker، محقق و رئیس بخش روانپزشکی کودکان در دانشگاه Tours، توضیح داد:”حتی اگر نتایج بدست آمده  از مطالعه این دارو موفقیت آمیز باشد و در نهایت جهت استفاده بر روی انسان تأیید شود، این درمان جایگزین رویکردهای درمانی نظیر رفتاردرمانی مورد استفاده در حال حاضر نگشته بلکه مکملی برای آنها خواهد بود. وی اضافه نمود: ما در این تحقیق قصد درمان این طیف اختلال را نداریم، اما می‌توانیم زندگی را برای مبتلایان به این طیف اختلال به‌ ویژه بزرگسالان آسان‌تر سازیم و در مطالعه آتی خود ابتدا کودکان و بزرگسالان دارای معلولیت شدید را مورد بررسی قرار خواهیم داد.”

منبع:

مترجم: دکتر هایده حائری

Referrence:

Chronic sodium bromide treatment relieves autistic-like behavioral deficits in three mouse models of autism.Cécile Derieux Audrey Léauté Agathe Brugoux Déborah Jaccaz Claire Terrier Jean-Philippe Pin Julie Kniazeff Julie Le Merrer Jerome A J Becker. 

Neuropsychopharmacology. 2022 Aug;47(9): 1680-1692.doi: 10.1038/s41386-022-01317-1. Epub 2022 Apr 13.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
موسسه گنجینه
ارسال پیام از واتس آپ