استفاده از آزمایش خون جهت رمزگشایی نوعی از اتیسم

May 2022 (خرداد 1401)

استفاده از آزمایش خون جهت رمزگشایی نوعی از اتیسم

اختلال طیف اوتیسم یک اختلال عصبی رشدی است که بر نحوه تعامل، برقراری ارتباط، یادگیری و رفتار افراد با دیگران تأثیر می گذارد.

این اختلال یک کودک از هر 44 نوزاد را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار می دهد و دارای طیف گسترده ای از ویژگی ها و علایم اتیسم با شدت و منشاء متفاوت است. اختلال طیف اتیسم ناشی از اتوآنتی بادی مادر (MAR ASD) یکی از انواع اتیسم است.

در (MAR ASD) برخی پروتئین‌های ایمنی مادر به نام اتوآنتی‌بادی‌ها با پروتئین‌های خاصی در مغز جنین واکنش نشان می‌دهند، که مشخصه این نوع اتیسم است. اتوآنتی بادی های مادر که از نوع ایمینوگلوبولین IgG میباشد از جفت عبور کرده و وارد بافت مغز در حال رشد جنین  می شوند و متعاقب آن ممکن است این آنتی بادی ها با تاثیر بر روی بافت مغز نحوه رشد مغز در جنین را تغییر دهند و در نتیجه علائمی شبیه به اختلال طیف اتیسم ایجاد کنند.

دو مطالعه جدید در مؤسسه تحقیقاتی MIND متعلق به دانشگاه ایالت کالیفرنیا در Davis در ارتباط با اختلال طیف اتیسم مرتبط با اتوآنتی بادی مادری کمک می کند تا در مورد این نوع اتیسم اطلاعات بیشتری بدست آید. آنها شواهدی در جهت الگوهای پروتئینی پیش بینی کننده در خون زنان باردار و همچنین ارتباط بین (MAR ASD) و شدت علائم اتیسم را کشف نمودند.

الگوهای (MAR ASD) مرتبط با اتیسم قبل از تولد

دکتر  Judy Van de Water استاد ایمونولوژی و اعصاب در دانشگاه ایالت کالیفرنیا در Davis  و نویسنده ارشد این مقاله ی مؤسسه MIND با همکاری تیمی از محققان نشان داد که اتصال اتوآنتی بادی به 9 ترکیب خاص از پروتئین ها که به عنوان الگوهای  (MAR ASD)  شناخته شده اند به طور موفقیت آمیزی بروز اختلال طیف اتیسم را در کودکانی که قبلاً تشخیص داده شده بودند را میتواند پیش بینی کند.

محققین نمونه های خون مادران را که در دوران بارداری جمع آوری شده بود، آزمایش و بررسی نموده تا مشخص نمایند که آیا می توان الگوهای شناسایی شده را تأیید کرد یا خیر و آیا این الگوها به طور دقیق قادر به پیش بینی اختلال طیف اتیسم در کودکان می باشد یا خیر. یافته های این مطالعه اخیراً در مجله Molecular Psychiatry منتشر شده است.

دکتر  Van de Waterاظهار میدارد:” پیش از این، ما 9 الگوی مرتبط با (MAR ASD) را شناسایی کرده بودیم. در این مطالعه می‌خواستیم صحت این الگوها را در پیش‌بینی (MAR ASD) بررسی کنیم. برای انجام این کار، ما پلاسمای مادران باردار را که توسط مطالعه نشانگرهای اولیه برای اتیسم (Early Markers for Autism) جمع‌آوری شده بود، آزمایش کردیم.”

در این مطالعه، پلاسمای 540 مادر کودکان مبتلا به  اتیسم، 184 مادر کودکان دارای ناتوانی ذهنی اما بدون ابتلا به اوتیسم و 420 مادر کودکان بدون ابتلا به طیف اختلال اتیسم یا ناتوانی ذهنی شناخته شده در زمان مطالعه، غربالگری و آزمایش شدند.

10 درصد از گروه  مبتلا به اختلال طیف اتیسم، حداقل به یکی از 9 الگوی (MAR ASD) واکنش نشان دادند که با 4 درصد از افراد گروه دارای ناتوانی ذهنی و یک درصد از گروه جمعیت عمومی که به برخی از الگوها واکنش دادند، مقایسه شد. چهار الگو منحصرا در مادرانی وجود داشت که فرزندانشان بعدها مبتلا به اختلال طیف اتیسم تشخیص داده شده بودند که خود، این الگوهای خاص آنتی‌بادی را بسیار پیش‌بینی‌کننده می‌کرد.

این مطالعه همچنین نشان داد که مادرانی که نسبت به هر یک از 9  الگوی (MAR ASD) واکنش نشان می دهند، حدود 8 برابر شانس داشتن فرزند مبتلا به طیف اختلال اتیسم دارند.

همچنین مشخص شد که چندین الگوی (MAR ASD) با شدت اتیسم و  همراهی آن با ناتوانی ذهنی و برخی دیگر با اتیسم بدون ناتوانی ذهنی مرتبط بودند و الگوی پروتئینی که به شدت با اختلال طیف اتیسم مرتبط است(CRMP1+CRMP2)  بود.  این الگو احتمال تشخیص اتیسم را 16 برابر افزایش میداد و قابل توجه است که در گروه های غیرمبتلا به اتیسم یافت نشد.

(MAR ASD) به طور مشابه در سراسر ایالات متحده امریکا مشاهده شد.

تحقیقات قبلی زیرگروه اتیسم ASD)  (MAR را در 20 درصد از نمونه ها‌ی کودکان مبتلا به اتیسم کالیفرنیای شمالی نشان داد، اما  تاآن زمان، این نوع اتیسم در هیچ ایالتی به جز ایالت کالیفرنیا مورد مطالعه قرار نگرفته بود.

به تازگی گروهی از محققان به رهبری دکتر Kathleen Angkustsiri زیرگروه اتیسم ASD) (MAR را در دو بخش بالینی، بیمارستان کودکان فیلادلفیا (CHOP) و بیمارستان کودکان و موسسه تحقیقاتی آرکانزاس (ACHRI) بررسی کردند و مطالعه  آنها در مجله The Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics منتشر شد در این مطالعه 68 مادر کودکان مبتلا به اختلال اتیسم با سن 2 الی 12 سال شرکت نمودند. همراه با بررسی نمونه خون مادران، پرسشنامه رفتاری که آنان جهت فرزندان خود تکمیل نموده بودند مورد ارزیابی قرار گرفت. در این مطالعه، همچنین یافته ها در ارزیابی‌های تشخیص بالینی کودکان نیز مورد بررسی قرار گرفتند. برای ارزیابی ویژگی‌ها و علایم اتیسم کودکان، از معیارهای تشخیصی شناخته شده برنامه مشاهده تشخیصی اتیسم (The autism diagnostic observation schedule, ADOS) و پرسشنامه ارتباطات اجتماعی  (Social Communication Questionnaire, SCQ)  استفاده شد .

(MAR ASD) در 21 درصد از نمونه های CHOP و 26 درصد از نمونه های ACHRI وجود داشت. به طور کلی، ۵/۲۳٪ از نمونه های خون مورد آزمایش MAR مثبت در نظر گرفته شدند که نشان دهنده وجود اتوآنتی بادی هایی با الگوهای

(MAR ASD) شناخته شده بودند. دکتر Angkustsiri دانشیار بیماری های اطفال در بیمارستان کودکان Davis دانشگاه کالیفرنیا و مؤسسه MIND اظهار داشت: ” یافته های مشابه (MAR ASD)  در مطالعه ما دو ایالت دیگر مشابه آنچه در کالیفرنیای شمالی مشاهده کردیم نشان میدهد که شیوع (MAR ASD) در بین جمعیت های مختلف و مناطق جغرافیایی متفاوت مشابه هستند.”

(MAR ASD) و ویژگی های اتیسم

این مطالعه همچنین ارتباط بین (MAR ASD) و شدت اوتیسم را بررسی کرد و نشان داد که کودکان مادرانی با آنتی بادی  MAR مثبت امتیاز اتیسم بالاتری نسبت به مادران MAR منفی داشتند. معهذا، تفاوت قابل توجهی در ضریب هوشی، عملکرد تطبیقی یا رفتار غیرعادی در آنها یافت نشد.

 دکتر Angkustsiri  اظهار داشت: ” (MAR ASD) ممکن است با علایم شدید اتیسم مرتبط باشد. همچنین پرسشنامه ارتباطات اجتماعی  (Social Communication Questionnaire)گزارش شده توسط والدین و(The autism diagnostic observation schedule)  ارزیابی شده توسط پزشکان از این نظریه پشتیبانی می کنند.”

مطالعات بیشتری جهت درک علت ایجاد این آنتی بادی ها و اینکه تا چه مدت ممکن است این آنتی بادی ها  در خون باقی بمانند، مورد نیاز است. آزمایش الگوهای (MAR ASD) می تواند برای ارزیابی احتمال ابتلای کودک به اتیسم قبل از بروز علایم اتیسم استفاده شود. هدف محققان دستیابی به آزمایش بالینی دقیقی است تا  بدین صورت ابزار بیشتری را جهت تشخیص زودهنگام اختلال اتیسم در اختیار پزشکان قرار دهد. تا هر چه زودتر اقدامات و مداخلات جهت درمان اتیسم صورت پذیرد.

منبع:

مترجم:دکتر هایده حائری

References: “Maternal autoantibody profiles as biomarkers for ASD and ASD with co-occurring intellectual disability” by Alexandra Ramirez-Celis, Lisa A. Croen, Cathleen K. Yoshida, Stacey E. Alexeeff, Joseph Schauer, Robert H. Yolken, Paul Ashwood, and Judy Van de Water, 26 May 2022, Molecular Psychiatry.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
موسسه گنجینه
ارسال پیام از واتس آپ