آیا داروی متداول دیورتیک ( مُدر) در کاهش علایم اُتیسم کمک کننده است ؟

27 ژانویه 2020

توسط:  Robert Preidt  گزارشگر HealthDay

تحقیقات جدید نشان داده است که دارویی که جهت درمان و برطرف کردن تجمع مایعات در بدن تجویز می شود ممکن است عملکرد دیگری نیز داشته باشد که کاهش علائم اُتیسم در کودکان کم سن و سال است.

اگر در تحقیقات آتی نیز نتایج بدست آمده تکرار شود، پیشترفت قابل ملاحظه ای در دارو درمانی این اختلال خواهد بود .چون درمان های فعلی برای کودکان اُتیسم  کم سن و سال قبل از مدرسه بیشتر محدود به رفتار درمانی است ، که شامل روش هایی مانند بازی درمانی و فعالیت با والدین، جهت بهبود بخشیدن مهارت های تفکری، اجتماعی و گفتاری این کودکان می باشد.

داروی Bumetanide  در حال حاضر جهت درمان ورم و تجمع مایعات در بدن  ناشی از نارسایی قلبی ویا بیماری های کلیوی تجویز میگردد. اما این دارو ممکن است علائم اُتیسم را توسط تحت تاثیر قرار دادن دو پیامبر شیمیایی که در ارتباط سلول های عصبی با هم در مغز نقش دارند، کاهش دهد.

تیم های تحقیقاتی از دانشگاه کمبریج و چندین موسسه تحقیقاتی از چین و تایوان گزارش کرده اند  که این دارو به نظر میرسد باعث کاهش نسبت  GABA   یکی از مواد شیمیایی مغزی به گلوتامات ماده دیگر شیمیایی مغز گردد و  با این مکانیسم احتمالا باعث کاهش علائم اُتیسم می شود.

محقق Ching Po Lin   از دانشگاه بین المللیYang Ming   تایپه تایوان اظهار می نمایید که این اولین گزارشی است که Bumetanide باعث بهبود عملکرد مغز گشته، و باعث کاهش علائم اُتیسم توسط کاهش ماده شیمیایی GABA درمغز می گردد.

سخنران اخبار کمبریج عنوان نمود که شناخت این مکانیسم قدم بزرگی در جهت ارائه درمان دارویی جدید و مؤثر می باشد.

همکار مطالعه خانمBarbara Sahakian    از بخش روانپزشکی کمبریج در این مورد موافق بوده و اظهار می دارد که این مطالعه مهم و مهیج است زیرا به این معنی است که دارویی وجود دارد که می تواند باعث ارتقا نتایج آموزش مهارت های اجتماعی گشته و همچنین علائم اُتیسم را در این کودکان که در آنها مغز در حال رشد است کاهش دهد و ایشان ادامه می دهند که ما میدانیم کهGABA   و گلوتامات مواد شیمیایی کلیدی در مغز جهت انعطاف پذیری ، یادگیری و شکل پذیری هستند، پس به نظر این کودکان شانس زندگی با کیفیت بهتر و بهبودی را خواهند داشت.

طبق اظهار محققین ، مطالعات بر روی موش های آزمایشگاهی و آزمایشات بالینی در سطح کوچک بروی کودکان پیشنهاد می کنند که Bumetanide ممکن است باعث کاهش علائم اُتیسم گردد.

مطالعه ای جدید که البته در مقیاس کوچک در حدود 83 کودک مبتلا به اُتیسم بین سنین 3 الی 6 سالگی بوده کودکان را به دو گروه تقسیم نموده در گروه اول که 42 نفر بوده اند دو بار در روز 0.5  میلی گرم  Bumetanide تجویز شده اما گروه کنترل که 41 نفر بودند درمانی دریافت نکردند.

بر اساس مطالعه ای که در  26 ژانویه در Translational Psychiatry  به چاپ رسیده است، به موازات کاهش علائم اُتیسم توسط Bumetanide به نظر میرسد که آن عوارض جانبی خاصی نداشته باشد.

تیم تحقیقاتی اشاره نموده اند ، هر دارویی که ممکن است منجر به کاهش علائم اُتیسم گردد مایه امیدواری خواهد بود، زیرا درمان هایی نظیر رفتار درمانی، بخصوص در کشورهای درحال توسعه، همیشه در دسترس نمی باشند.

دکترFei Li   از دانشگاه پزشکی Jiao Tong  در شانگهای میگوید ، من تعداد زیادی کودک مبتلا به اختلال اُتیسم را تحت نظر دارم و با توجه به اینکه درمان های روانپزشکی در بسیاری از مناطق در دسترس نمی باشد، ما نمی توانیم به این کودکان درمانی ارائه نماییم و وجود درمان مؤثر و امن خبر خوبی برای این افراد خواهد بود.

دکترAndrew Adesman   رئیس بخش رشد و رفتار اطفال در مرکز پزشکی اطفالCohen  شهر نیویورک واقع در نیو هایدپارک،  اگرچه در مطالعه جدید مشارکت نداشته اما به طور محتاطانه به نتایج امیدوار است.

او می گوید آزمایشات  در آینده نشان خواهند داد تا چه حد Bumetanide میتواند بر اُتیسم مؤثر باشد.

و در حال حاضر چندین آزمایش دو سویه کور کنترل شده با دارونما (double blind placebo controlled)

در حال اجرا است و ما در طی یکی دو سال آینده خواهیم فهمید که آیا Bumetanide  واقعا مؤثر و امن است یا خیر ؟

وی اضافه میکند که تحقیق اخیر دارای یک نقص و نکته ضعف مهم بوده و آن این است که مطالعه بدون گروه کنترل با دارونما طراحی شده است ، بنابر این دشواراست که  نتیجه گیری شود آیا تمامی بهبود کلینیکی گزارش شده ناشی از اثرات درمانی Bumetanide بوده و یا از اثرات روانی فیزیولوژیکی دارونمایی Bumetanide حاصل شده است.

اما دکترAdesman   همچنین اظهار داشته که بررسی اسکن مغزی افراد که در مطالعه ارائه گشته مؤید اثرات مفید بوده است.

دکترAdesman  اضافه می نماید که هنوز والدین نبایستی تجویز این دارو را برای کودکانشان تقاضا کنند، و خانواده ها بایستی صبر کنند تا در مورد اثرات مفید و عوارض جانبی آن اطلاعات ما بیشتر گردد و به این منظور نیاز به انجام مطالعات خوب طراحی شده است تا بتوان اثرات مفید  Bumetanide را  در اُتیسم بررسی نمود.

 منبع:

SOURCES: AndrewAdesman, M.D.,chief, Developmental and Behavioral Pediatrics, Cohen Children’s Medical Center of New York, New Hyde Park, N.Y.; University of Cambridge, news release, Jan. 26, 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
موسسه گنجینه
ارسال پیام از واتس آپ