نرخ شیوع

متاسفانه، بدلایل فرهنگی و محافظه کار بودن خانواده ها و همچنین عدم توانایی سازمان بهزیستی کشور در اجرای طرح صحیح غربالگری تاکنون (1398)، آمار دقیقی از تعداد کودکان مبتلا به اختلال اُتیسم در کشور منتشر نشده است. بدیهی است که در نبود این ارقام، برنامه ریزی لازمه در ارتباط با پراکندگی این اختلال، پوشش بیمه ی رایگان آموزش های ویژه جهت مداخلات درمانگری و همچنین اجرای طرح IEP در مدارس، این کودکان با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که در نهایت، هزینه های هنگفت آتی نگهداری این عزیزان در دوران بلوغ بر دوش جامعه و دولت، بیش از بودجه ی مورد نیاز جهت اجرای طرح درمان سراسری این عزیزان در سنین کودکی و نوجوانی می باشد.

طبق آمار جدید سال 2020 در کشور امریکا، با 15 درصد افزایش در مقایسه با سال 2018، از هر 54 کودک، یک کودک مبتلا به اختلال اُتیسم می باشد.

مطالعات نشان داده است که در بین دوقلوهای همسان، اگر یک قل مبتلا به اختلال طیف اُتیسم باشد، در حدود 36-95%  احتمال دارد که قُل دیگر مبتلا گردد. در دوقلوهای غیر همسان، این احتمال در صورت ابتلای یک قُل، به حدود 0-31%  در قُل دیگر می رسد.

والدینی که فرزند مبتلا به اختلال طیف اُتیسم دارند، 2-18% شانس ابتلای فرزند بعدی را به این اختلال خواهند داشت.

افرادی که مبتلا به اختلات ژنتیکی و یا کروموزومی خاصی می باشند، مانند سندروم کروموزوم شکننده X و یا بیماری ارثی توبروز اسکلروزیس، 30-50% شانس احتمال ابتلا به اختلات طیف اُتیسم دارند .

به طور کلی حدود 10 % کودکان مبتلا به طیف اُتیسم واجد سایر اختلالات ژنتیکی و کروموزومی می باشند. تقریبا نیمی (44%) از کودکان مبتلا به این اختلال، دارای توانایی هوشی متوسط و یا بالای متوسط را دارا می باشند.

کودکانی که از والدین با سن بالا متولد می گردند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به اختلال طیف اُتیسم قرار دارند.

در صد کمی از کودکانی که زودرس به دنیا می آیند و یا هنگام تولد وزن کم دارند، در معرض خطر ابتلا به اختلال طیف اُتیسم قرار دارند. اختلال طیف اُتیسم معمولا توام با سایر اختلالات رشدی، روانی و عصبی، کروموزومی و ژنتیکی می باشد. وقوع  همزمان اختلالات رشدی دیگر به غیر از اختلال طیف اُتیسم حدود 83 %  و میزان تشخیص یک یا چند اختلال روانپزشکی همراه با این اختلال حدود 10% است.

کل هزینه های سالانه برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اُتیسم در ایالات متحده بین 9/60 تا 5/11 میلیارد دلار تخمین زده شده است. این بار اقتصادی قابل توجه، نشان دهنده انواع مختلفی از هزینه های مستقیم و یا غیر مستقیم از مراقبت های پزشکی تا آموزش های ویژه  گرفته تا بهره وری از دست رفته والدین را شامل می گردد.

متوسط مخارج سالانه پزشکی کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اُتیسم در حدود 110/4 الی 200/6 دلار در سال بیش از کودکان غیر مبتلا است. به طور متوسط، مخارج پزشکی کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اُتیسم 2/6-1/4 برابر بیشتر از افراد غیر مبتلا است. اختلاف متوسط مخارج سالانه از 240/2 الی 360/3 دلار بوده متوسط مخارج بین 4/8 تا 5/9 برا بر در سال است.

در سال 2005 متوسط هزینه های پزشکی سالانه برای کودکان تحت پوششMedicaid 10709 دلار برای هر کودک مبتلا به این اختلال بوده که تقریبا شش برابر بیش از هزینه های کودکان بدون اختلال طیف اُتیسم ( 1812 دلار ) بوده است.

علاوه بر هزینه های پزشکی، مداخلات رفتاری فشرده برای کودکان مبتلا به اختلال طیف اُتیسم و برای هر کودک 40 تا 60 هزار دلار در سال هزینه در بر داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
موسسه گنجینه
ارسال پیام از واتس آپ