مطالعه نشانگر های زیستی مرتبط با خطر اختلال اٌتیسم

January 2022 (دی 1400)

مطالعه نشانگر های زیستی مرتبط با خطر اختلال اٌتیسم

سطوح بالای برخی مولکول های سیستم ایمنی بدن در هنگام تولد با خطر اختلال طیف اوتیسم مرتبط است ، یافته ای که می تواند زمینه را برای آزمایش غربالگری فراهم کند.

مطالعه ای در مقیاس بزرگ توسط محققان دانشکده بهداشت عمومی میلمن دانشگاه کلمبیا و موسسه ملی بهداشت عمومی نروژ، نشانگرهای مولکولی التهاب را در دوران بارداری شناسایی کرده اند که با خطر ابتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) مرتبط هستند.

این یافته ها که بینش هایی را در مورد رشد غیر طبیعی مغز ارائه میکنند، میتوانند در نهایت، منجر به دستیابی آزمایشی جهت غربالگری اختلال طیف اٌتیسم در بدو تولد شوند. این مطالعه در مجله ی Molecular Psychiatry  منتشر شده است.

تحقیقات جدید با شواهد رو به رشدی نشانگر این مطلب میباشند که خطر ابتلا به اختلال طیف اتیسم با قرار گرفتن جنین در معرض التهاب افزایش مییابد.

در مطالعات قبلی محققان خطر بروز اختلال طیف اٌتیسم با تب مادر در دوران بارداری و عفونت آنفولانزا و عفونت ویروس هرپس نوع 2 که خود دو مورد از عوامل شایع بالقوه التهابات دوران بارداری هستند، مرتبط دانستند.

در مطالعه حاضر محققان حضور60 نوع نشانگر مولکولی پاسخ ایمنی از جمله سیتوکین ها و فاکتورهای رشد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. نمونه های خون در دوران اواسط بارداری و هنگام تولد از خون بند ناف در957 کودک جمع آوری شدکه تقریبا نیمی از آنها بعدها با اختلال طیف اٌتیسم تشخیص داده شدند.

این مطالعه خطر اختلال طیف اٌتیسم را مرتبط با گروهی از مولکول های در ارتباط با التهاب میداند، در میان این مولکولهای پیش بینی کننده، اینترلوکین هایی مانند IL1RA و IL4  میباشند. چهار مولکول Seroin E1 , ,VCAM1, IL1b TNFa که تصور میشود در رشد مغز جنین نقش دارند، نیز با افزایش خطر اختلال طیف اٌتیسم در هر دو جنس مرتبط بودند.

 قدرت پیش بینی نشانگرهای مولکولی جمع آوری شده در هنگام تولد، در مقایسه با آنهایی که در دوران بارداری جمع آوری شده بودند، اندکی کمتر بود.

نویسنده اول این مقاله دکتر Xiaoyu (Jason) Che دانشیار آمار زیستی در مرکز بیماری های عفونی و ایمنی دانشکده میلمن کلمبیا اظهار میدارد:”تحقیق ما نشانگر این مطلب است که دوره های آسیب پذیری در دوران بارداری وجود دارد که التهاب میتواند در رشد سیستم عصبی مرکزی جنین اختلال ایجاد کند.

دکترMady Houring  دانشیار اپیدمیولوژی دانشکده میلمن دانشگاه کلمبیا اظهار میدارد:”ما نشانگرهای مولکولی را در نمونه های خون اواسط دوران بارداری از مادران و در نمونه های خون بند ناف کودکانی که بعدها دارای علایم اوتیسم بوده و مبتلا به آن تشخیص داده شدند، و نیازمند درمان اوتیسم و مداخلات درمانی بودند، را یافتیم که با پاسخ به عفونت و مولکول های مهم جهت رشد مغز و خونرسانی آن، ارتباط دارند.

 دکتر  W. Ian Lipkinاستاد اپیدمیولوژی، نورولوژی و آسیب شناسی میگوید:”این مقاله حاصل تجزیه و تحلیل داده ها و جمع آوری نمونه در طی بیش از بیست سال با همکاری همکاران ما در موسسه بهداشت عمومی نروژ میباشد. این تحقیقات در آینده متمرکز بر محرک های التهابی و حساسیت ژنتیکی خواهد بود”

توضیح در مورد مطالعه ی تولد اٌتیسم به روش کوهورت  Autism Birth Cohort (ABC):

این مطالعه(ABC)  در یک گروه با مقیاس بزرگ از کودکان نروژی متشکل از 100000 کودک انجام شد که قبل از تولد شان تحت نظر بوده اند.

این مطالعه، مطالعه ای مشترک بین موسسه ملی بهداشت عمومی نروژ (NIPH) و محققین دانشکده میلمن دانشگاه کلمبیا میباشد. که توسط کمیته راهبردی چهار نفره شامل:

Camilla Stoltenberg و Per Magnus از نروژ و Ian Lipkin و Ezra Susser از دانشگاه کلمبیا نظارت و رهبری گشته است. و از لحاظ دامنه و وسعت داده ها ی بیولوژیکی مطالعه ای منحصر به فرد می باشد.

مترجم: دکتر هایده حائری

منبع:

Journal Reference:

  1. Xiaoyu Che, Mady Hornig, Michaeline Bresnahan, Camilla Stoltenberg, Per Magnus, Pål Surén, Siri Mjaaland, Ted Reichborn-Kjennerud, Ezra Susser, W. Ian Lipkin. Maternal mid-gestational and child cord blood immune signatures are strongly associated with offspring risk of ASD. Molecular Psychiatry, 2022; DOI: 1038/s41380-021-01415-4
  2. Study identifies biomarkers linked to Autism risk, child and adolescent health, Columbia Mailman school of health, Jan. 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
موسسه گنجینه
ارسال پیام از واتس آپ