به محققان دانشگاه ایالتی آریزونا، جهت روش درمان اتیسم حق ثبت اختراع اعطا گشت.

  1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. به محققان دانشگاه ایالتی آریزونا، جهت روش درمان اتیسم حق ثبت اختراع اعطا گشت.

February 2022 (بهمن 1400)

به محققان دانشگاه ایالتی آریزونا، جهت روش درمان اوتیسم حق ثبت اختراع اعطا گشت.

به روش درمانی جدید ارائه شده توسط محققان دانشگاه ایالتی آریزونا و همکاران آنها، توسط اداره ثبت اختراعات  ایالات متحده امریکا ثبت اختراع اعطا گردیده است.

این روش درمانی که تحت عنوان پیوند میکروبی Microbiota Transplant Therapy (MTT) میباشد، منجر به بهبود علایم گوارشی همراه با طیف اختلال اوتیسم میگردد.

دریافت مجوز ثبت اختراع  جهت این روش درمانی، امیدوارکننده و گامی پیش در دستیابی دارویی تایید شده توسط اداره غذا و دارو ایالات متحده امریکا (FDA ) جهت درمان اتیسم و علایم اصلی آن است.

مطالعه اولیه درمان MTT نشان میدهد که این روش ممکن است در درمان علایم اصلی اٌتیسم و  همچنین علایم مزمن گوارشی مؤثر باشد.

پروفسورRosa Krajmalnik-Brown  از دانشگاه ایالتی آریزونا و مدیر مرکز سلامت طراحی زیستی از طریق میکروبیوم ها و پیشگام در تحقیق در مورد میکروبیوم روده و اٌتیسم، مخترع  این روش درمانی است.

او میگوید “هدف ما در مرکز سلامت طراحی زیستی از طریق میکروبیوم دانشگاه ایالتی آریزونا بهبود سلامت با توسعه روش های جدید برای اصلاح میکروبیوم است. و بسیار هیجان انگیز است که ما به حق ثبت اختراع در این مورد نائل گشتیم”

اٌتیسم اکنون یک نفر از هر 44 کودک در ایالات متحده را مبتلا میکند که اغلب چالشهای عمده ای را در زمینه گفتاری، تعاملات اجتماعی و رفتاری نشان میدهند.

در میان تعداد زیادی از افراد مبتلا به اٌتیسم مشکلات قابل توجهی در زمینه سلامت مشاهده میشود. از جمله 30 تا 50 درصد موارد دچار علایم گوارشی مانند یبوست، اسهال و درد شکمی میباشند.

درمان این علایم دشوار بوده و ممکن است برای سالیان متمادی ادامه داشته باشد. درد مزمن ناشی از ناراحتی های گوارشی میتواند سایر علایم اتیسم از جمله تحریک پذیری، کمبود توجه، مشکلات رفتاری و اختلالات خواب را بدتر نماید.

پروفسور James Adams  از دپارتمان مهندسی مواد و انرژی دانشگاه ایالتی آریزونا که از همکاران این مطالعه میباشد اظهار میدارد: “ما از دریافت مجوز ثبت اختراع جهت MTT بسیار هیجان زده هستیم. در مطالعه حاضر ما با پیگیری دو ساله و بررسی نتایج، پیشرفت های قابل توجهی در برطرف نمودن علایم گوارشی و متعاقب آن اتیسم کسب نمودیم.”

در سال 2017 محققان دانشگاه ایالتی آریزونا و همکارانشان MTT را برای بهبود علایم گوارشی ارائه نموده اند. MTT شامل مرحله پیش درمانی با آنتی بیوتیک برای از بین بردن باکتری های مضر و پاکسازی روده جهت حذف باکتری های باقی مانده است و بدنبال آن میکروبیوتای روده را با میکروبیوتای که از افراد اهداکننده سالم که خود به دقت غربالگری شده بودند، جایگزین مینمایند. این درمان مشابه پیوند محتوبات روده بزرگ (مدفوع) که معمولا جهت درمان عفونت روده توسط میکروب کلستریدیوم دیفیسیل استفاده میشود، است که شامل ده هفته درمان شدید و روزانه میباشد.

این رویکرد مبتنی بر تحقیقات اولیه دکتر Thomas Borody در مرکز بیماری های گوارشی در استرالیا که برای اولین بار از این روش جهت درمان موفقیت آمیز بیمار مبتلا به اوتیسم خود استفاده کرد و مطالعه پروفسور  Alex  Khorust و  Micheal Sadowsky از دانشگاه مینوسوتا که روش تهیه میکروبیوتای خالص را توسعه دادند، می باشد.

در مطالعه 2017 پروفسور Adams و Krajmalnik-Brown و تیم تحقیقاتی آنها دریافتند که MTT  علایم گوارشی را تقریبا 80 درصد و علایم اتیسم را در حدود 25درصد کاهش میدهد. اما چون مطالعه از نوع Open- label بوده به این معنی که شرکت کنندگان و محققین از نوع درمانی که استفاده شده بود مطلع بودند درجاتی از اثرات پلاسبویی مشاهده شد.

 اما پیگیری افراد شرکت کننده در مطالعه ای که 18 نفر بودند، دو سال بعد از اتمام درمان، نشانگر این مطلب بود که اغلب آنها بهبود قابل توجهی در علایم گوارشی داشتند. علاوه بر این، با ارزیابی متخصص اٌتیسم مجرب تقریبا 50 درصد کاهش در علایم اصلی اٌتیسم گزارش شد.

اندازه گیری میکروبیوتای شرکت کنندگان در آزمایشگاه پروفسور Krajmalnik-Brown توسط آقای دکترDaewook Kang   که استادیار میباشند، نشان داد که اگرچه کودکان هفت تا شانزده ساله در زمان مطالعه  در ابتدا تنوع کمی از باکتری های روده ای را داشتند، اما تنوع وحضور میکروبهای مفید در دو سال بعد از درمان در این افراد افزایش و بهبود یافته است.

بر اساس این یافته های امیدوارکننده، FDA در سال 2019 وضعیت “fast track” را برای MTT  اعطا کرد که به معنای بررسی سریع و کمک بیشتراز طرف  FDAدر این زمینه است.

بدست آوردن حق ثبت اختراع نیز در این مورد مهم بود زیرا شرکت های داروسازی می توانند در انجام آزمایشات بالینی فاز 2 و3 که برای تاییدFDA جهت استفاده درمانی برای عموم لازم است، سرمایه گذاری کنند. این مجوز به Finch Therapeutics داده شده است. که در حال برنامه ریزی آزمایشات بالینی در اواسط سال 2022 است.

در همین حال تیم مطالعاتی دانشگاه ایالتی آریزونا، در حال ادامه آزمایشات فاز 2 خود بر روی بزرگسالان مبتلا به اٌتیسم (تمامی شرکت کنندگان نهایی درمان را آغاز نموده اند) و کودکان مبتلا به اٌتیسم (نیمی ازشرکت کنندگان درمان را شروع نموده اند.) هست.

تمامی این مطالعات در نهایت جهت کسب تاییدیه از FDA حائز اهمیت خواهند بود.

اطلاعات مربوط به ثبت اختراع و همچنین لیست کامل همکاران را میتوان در وب سایت اداره ثبت اختراع ایالات متحده امریکا جستجو کرد.

Microbiota و Microbiom: به معنی ارگانیسم های زنده میکروسکوپی یک ناحیه و ارگان میباشد.

مترجم دکتر هایده حائری

منبع:

Reference: Treatment for autism symptoms earns ASU researchers patent, Microbiota Transplant Therapy offering hope to those with autism spectrum disorder, AUS News, February 1, 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
موسسه گنجینه
ارسال پیام از واتس آپ