داروی آزمایشی ممکن است به مغز Noisy* در برخی مبتلایان به طیف اتیسم کمک کند

January 2022 (دی 1400)

داروی آزمایشی ممکن است به مغز Noisy* در برخی مبتلایان به طیف اتیسم کمک کند.

محققان مکانیزمی را در مغز برخی از افراد مبتلا به اختلال طیف اتیسم شناسایی کرده‌اند که ممکن است مبحث مغز Noisy را در آنها توضیح دهد که در آن افراد مبتلا به ASD قادر به کسب اطلاعات مهم در محیط‌های اجتماعی نبوده و یا اطلاعات بصری برای آنها طاقت‌فرسا می‌شوند.

مطالعه منتشر شده در مجله علمی Translational به گیرنده‌های GABA در مغز که سلول‌های عصبی را کنترل می‌کنند، پرداخته است.

برخی بر این باورند که در افراد مبتلا به ASD عدم تعادل در توانایی مغز در تنظیم سیگنال ها وجود دارد و شاید دارو بتواند این سیگنال ها را حذف نماید.

محققان به برخی از افراد مورد آزمایش یک دوز 30 میلی گرمی از داروی آزمایشی آرباکلوفن Arbaclofen، دارویی که سطح GABA را در مغز تغییر می‌دهد را تجویز نمودند و گروه دیگر، دارونما دریافت نمودند.

سپس به افراد شرکت کننده در مطالعه، تصویری رایانه ای نشان داده شد که شامل خطوط عمودی، چهار نقطه بزرگ و یک نقطه کوچک چشمک زن نامحسوس بود. همزمان دانشمندان سطح مغزی GABA را با EEG و طیف‌سنجی رزونانس مغناطیسی در آنها اندازه‌گیری کردند.

افراد مبتلا به اتیسم که آرباکلوفن Arbaclofen دریافت کردند، فعالیت مغزی شان تقریباً با افراد غیر مبتلا به اختلال، مطابقت داشت. این مطالعه به وضوح اشاره می کند که چرا برخی از افراد مبتلا به اتیسم ممکن است علائم آزاردهنده ای را تجربه کنند و شاید داروهایی که GABA را در مغز تنظیم می کنند در این موارد کمک کننده هستند. هیچ درمان تایید شده ای برای علائم اوتیسم وجود ندارد. دکتر Evdokia Anagnostou دستیار مدیر در موسسه تحقیقاتی bloorview واقع در  بیمارستان توانبخشی کودکان Holland Bloorview تورنتو می گوید: این مطالعه اگر چه کوچک، اما مهم است آنچه که آنها در این کار آزمایشی خاص نشان می دهند این است که می توان  با دادن دوز آرباکلوفن Arbaclofen مقداری از حالت Noisy بودن در مغز را اصلاح کرد. تیم ایشان بخشی از یک آزمایش تجویز دوز روزانه آرباکلوفن Arbaclofen در 90 کودک مبتلا به ASD در کانادا است. البته مطالعات مشابه نیز در اروپا در حال انجام است.

دکتر Anagnostou می‌گوید با وجود نتایج دلگرم کننده، این دارو در مرحله آزمایشی است و در دسترس عموم مردم در کانادا نمی باشد اگر چه این امر برای خانواده ها بسیار کلافه  کننده است، اما مهم است که منتظر نتایج آزمایشات بیشتر باشیم.

مطالعات مربوط به Arbaclofen برای اولین بار حدود یک دهه پیش انجام شد، اما توسط شرکتی که صاحب امتیاز ثبت اختراع بود متوقف گردید زیرا نتایج نشان داد که دارو تأثیر ناچیز داشته و یا اصلا بی اثر می باشد. هرچند  برخی از والدین کودکان مبتلا به اتیسم شرکت کننده در مطالعه اصرار داشتند که این دارو در رفتار کودکان آنها تفاوت ایجاد کرده است.

Macalonan می‌گوید که ممکن است علت نتایج در مطالعات اولیه در گذشته این بوده که همه افراد مبتلا به انواع طیف اختلال اتیسم مورد بررسی قرار داده اند، اما این دارو احتمالا به طور خاص روی آن دسته از افراد مبتلا به اتیسم که اختلال در مکانیسم بیولوژیکی GABA را نشان می‌دهند، تأثیر میگذارد.

دکتر Macalonan میگوید: امکان ندارد که یک نوع مداخله دارویی یا مداخله روانشناختی واحدی قادر به کمک به همه افراد مبتلا به طیف اختلال اتیسم باشد زیرا هر فرد مبتلا نیازهای متفاوتی دارد و از طرفی همه افراد مبتلا ، به درمان اتیسم نیاز  ندارند.

بنیاد Simons حق امتیاز ثبت اختراع آرباکلوفن را خریداری کرده و حامی تحقیقات در مورد استفاده از آن میباشد.

*Noisy حالتی است که مغز در حالت آرامش کودکان مبتلا به اٌتسیم، در مقایسه با کودکان غیر مبتلا، پس زمینه های  پارازیت بیشتری تولید میکند.

مترجم: دکتر هایده حائری

منابع:

Grainne McAlonan, MBBS, PhD, professor, translational neuroscience, Institute of Psychiatry, Psychology and Neuroscience, King’s College London, England; Alycia Halladay, PhD, chief science officer, Autism Science Foundation, Scarsdale, N.Y.; Science Translational Medicine, Jan. 5, 2022, online

Copyright © 2022 HealthDay. All rights reserved.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
موسسه گنجینه
ارسال پیام از واتس آپ