نخستین بیماران مبتلا به اٌتیسم داروی متمرکز بر روده دریافت میکنند

September 2021 (مهر 1400)

نخستین بیماران مبتلا به اٌتیسم داروی متمرکز بر روده دریافت میکنند

پروژه در مرحله استارت آپ شرکت Fishers که رویکردی منحصر به فرد جهت درمان اتیسم از طریق تمرکز بر سلامت روده داشت، به نقطه عطف مهمی در درمان نخستین بیماران تحت مطالعه دست یافته است. بر خلاف روش های دارویی معمول، شرکت Scioto bioscience با هدف درمان این اختلالات توسط ایجاد جوامعی از باکتری های خوب که بطور طبیعی در بدن ما وجود دارند، تمرکز نموده است.

حینی که Scioto در حال بررسی پروژه “bugs and drugs” خود جهت درمان سایر موارد بود، مدیر اجرایی پروژه دکتر Trebely میگوید “بطور غیر منتظره ای”، دریچه ای متفاوت به روی ما گشوده شد که نشانگر این امر است که اولین محصول استارت آپ ممکن است در واقع در مقابله با اٌتیسم مؤثر باشد و در ادامه اذعان میدارد که روش “bugs and drugs” بر این ایده متمرکز است که باکتری های خوب نظیر پروبیوتیک ها، میتوانند دارای ظرفیت درمانی باشند. “

SB121 اولین محصول شرکت Scioto در پلتفرم میکروبیوم جدید می باشد که تحت عنوان درمان باکتریال فعال نامگذاری شده است. ماده اصلی در SB121 باکتری های طبیعی هستند که نوزادان برای اولین بار توسط شیر مادر در معرض آنها قرار میگیرند.

دکتر Trebely میگوید “در چند سال اخیر بخوبی مستند شده است که میکروبیوم موجود در بیماران مبتلا به اتیسم بسیار متفاوت از افراد سالم میباشد و فرضیه این است که با جایگزینی و توسعه میکروبیوم در این افراد می توان علایم اتیسم را بهبود بخشید و ما دارای نخستین داروهایی هستیم که این فرضیه را می آزمایند.

دانشمندان Scioto در واقع در حال ارزیابی SB121 در مرحله پیش بالینی برای موارد دیگر بودند که متوجه اهمیت این باکتریها و تاثیر کمکی آنها بر محور مغزی-روده ای شدند که خود در مواردی مانند اضطراب اجتماعی، مشکلات رفتاری و سایر علایم شایع اٌتیسم تاثیر می گذارند.

این یافته الهام بخش طرح یک کار آزمایی فاز 1B میباشد که تاثیر باکتری ها را بر شانزده بیمار مبتلا به اختلالات طیف اٌتیسم ارزیابی میکند.

دکتر Trebely میگوید ” چیزی که بسیاری از مردم مطلع نیستند این است که اکثر بیماران مبتلا به اٌتیسم درگیر برخی انواع اختلالات دستگاه گوارشی نیز تواماً هستند. ما معتقدیم که این جمعیت از بیماران هستند که ما میتوانیم بطور بالقوه هم در جنبه های رفتاری و هم علایم دستگاه گوارشی مرتبط با اختلال کمک نمایم. “

هدف اصلی کار آزمایی، ارزیابی ایمنیSB121  میباشد اما همچنین میتواند تاثیر دارو را بروی سایر موارد نظیر اختلالات رفتاری همراه با ASD و همینطور سلامت دستگاه گوارشی را بررسی نماید.

همانطور که با دانشمندان و همکاران که نقش کلیدی در ارائه این ایده داشته اند ارتباط میگیریم این واقعیت که SB121 یک داروی عصبی معمولی نبوده مورد توجه و علاقه آنها قرار میگیرد، ترکیب اصلی این دارو باکتری های بی ضرر هستند که بایستی در حالت عادی در بدن فرد وجود داشته باشند. بنابرین ما پیش بینی میکنیم که این دارو بسیار ایمن و بدون ضرر بوده و میتواند به عنوان درمان قدم اول در بیماران مبتلا به اٌتیسم مورد استفاده قرار گیرد.”

Sciotos میگوید “سرمایه گذاری 26.5 میلیون دلاری سری B یک سال پیش توسط شرکت وابسته به کشور کره جنوبی که یکی از شرکت های پیشرو در زمینه ژنوم و میکروبیوم در جهان می باشد انجام شد، که آزمایشی را برای اولین بار جهت تجویز SB121 به انسان طراحی نموده است”.

دکترTrebely میگوید ” امکان طراحی آزمایش و تحقیق و اجرای آن در یکسال فقط با تأمین سرمایه ممکن نبوده و هر موردی برای کمک و پیشبرد این امر برای ما مهم بود و با این مشارکت اکنون مطالعه شتاب بیشتری یافته که بسیار برای ما هیجان انگیز است زیرا هر زمان که مطالعه ای از یک شرکت پیش بالینی به شرکتی در مرحله بالینی منتقل میگردد، یک جهش قابل توجه به سمت جلو است.” Scioto معتقعد است که کار آزمایی بالینی ایمن و بی ضرر بودن SB121 را ثابت خواهد کرد و زمینه را جهت استفاده آن در موارد دیگر از جمله نوزادان بستری در بخش مراقبت های ویژه نوزادان را نیز فراهم خواهد کرد. Scioto   اذعان میدارد که SB121 می تواند اختلالات گوارشی در نوزادان تازه متولد شده مانند عدم تحمل تغذیه ای و آنتروکولیت نکروزان را درمان کند. دکتر Trebely می گوید “ما پیش بینی میکنیم که SB121 را در موارد متعدد  بخصوص در بیماران مبتلا به عفونت و یا در بخش مراقبت های ویژه نوزادان استفاده کنیم. این کار آزمایی بالینی نه تنها اطلاعات در مورد ایمنی و بی ضرر بودن SB121 برای پیشبرد برنامه اٌتیسم بلکه برای پشتیبانی در استفاده آن در موارد دیگر را نیز ارائه میدهد.”

این کارآزمایی بالینی در مرکز پزشکی بیمارستان کودکان Cincinnati به رهبری محقق اصلی دکتر Erickson از متخصصین مطرح اٌتیسم که قبلا در دانشگاه ایندیانا مشغول بکار بودند، میباشد.

دکتر Trebely اضافه میکند که مشارکت عمومی در مطالعه قابل توجه بوده که نشانگر امید این جمعیت بیماران و اشتیاق آنها در امتحان چیزی شبیه رویکرد پروبیووتیکی است.

مترجم: دکتر هایده حائری

منبع:

Thursday, September 30, 2021 06:53 AM EDTUpdated: Thursday, September 30, 2021 06:54 AM EDT

By Kylie Veleta

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up
موسسه گنجینه
ارسال پیام از واتس آپ